Rady pro nákup obkladů a dlažby
Podle čeho mám vybírat typ obkladu (betonový, cihlový, kamenný, sádrový)?
Nejprve je potřeba vědět, kam chceme obklady pokládat, jelikož každý materiál má jiné vlastnosti. První věc je ta zdali chceme obklady do interiéru či exteriéru, to je rozhodující faktor, dle kterého nám již vypadli sádrové obklady, které lze použít pouze do interiéru, ostatní materiály můžeme dát do interiéru i exteriéru.
Dále je to věc designu, ceny a stylu, který preferujete. Trendem je dnes dávat přírodní materiály, tudíž kamenné obklady z pravého přírodního kamene jsou jasným favoritem. Tyto obklady lze použít všude, kam si jen pomyslíte. Více lidí však z finančního hlediska volí obklady betonové, levnější náhražku, která imituje přírodní kámen. Materiály z kterých jsou betonové obklady vyrobeny jsou velmi dobré kvality a záruka na ně je až 40 let dle výrobce. Použít je můžete prakticky kamkoliv, ne však pod vodu. Další skupinou jsou cihlové obklady, které napodobují známou cihlu a nesou se v anglickém a německém stylu architektury, tyto obklady mají oblibu u lidí, kteří preferují vzhled klasické cihly a spáry. Sádrové obklady, které jsme zmiňovali na začátku, jsou nejlevnější imitací kamenných obkladů, jejich použití je však značně omezeno pro svou křehkost. Aplikovat je můžeme pouze do interních prostor, nesmí přijít do kontaktu s vodou (sprchové kouty, koupelny) a teplotními výkyvy (krbové obestavby). Výhodou je však nízká pořizovací cena a hmotnost, která je až dvakrát menší než u předchozích obkladů.
Jaký typ obkladu je vhodný na obložení krbu?
Na obložení krbu se nejvíce hodí kamenné obklady. Tyto obklady mají díky přírodní skladbě všechny vlastnosti pro odolávání teplotních výkyvů. Dále je možné použít i betonové a cihlové obklady. Nevhodné jsou však sádrové obklady, které by při nesprávném odizolování krbu mohli popraskat.
Který typ obkladu je nejvhodnější na fasádu domu?
Nejvhodnější je opět kamenný obklad, který je vyrobený z přírodních materiálu a na fasádě nejlépe odolává klimatickým změnám. Můžete však použít i obklady z betonu či cihlové obklady.
Jaká je průměrná životnost obkladů?
Tato otázka je celkem diskutabilní, jak dlouho vám vydrží auto, když se o něj budete starat a když se o něj starat nebudete...? Je to jako s každým výrobkem. Při správné údržbě a dodržené technologii vám obklady vydrží až 25 let a kamenné obklady klidně celá staletí. Přeci jen se z kamene stavělo od pradávna a některé stavby například v gotickém stylu, kde se používala opuka a další se nám dochovaly do teď a to v té době nebyly žádné technologické stavební chemie, které by obklady chránily před nepříznivými podmínkami.
Liší se průměrná životnost obkladů podle typu obkladů?
Ano průměrná životnost se liší. Nejmenší živostnost mají obklady sádrové, jelikož jsou vyrobeny z tvrzené sádry. O druhé místo se dělí betonové a cihlové obklady. A vítězem jsou kamenné obklady, jelikož přírodní materiál je nenahraditelný ve všech směrech a může vydržet po celá staletí.
V čem jsou obklady lepší než fasáda/fasádní desky?
Obklady jsou lepší zejména v designu, přece jen dům doplněný o prvky z kamenných obkladů vypadá honosněji než dům pouze s fasádou. Další věc je i ta, že obklady mají tepelné a izolační vlastnosti i tento aspekt lze považovat za velkou výhodu.
Lze kombinovat fasádu s obklady?
Ano určitě, tato kombinace je nejčastější. Lidé nejvíce využívají obklady na sokl stavby či na zvýraznění míst například kolem oken či dvěří. V kombinaci tedy není žádný problém.
Podléhají obklady nějakým normám a certifikacím? Není možné, že dodávky 2 stejných obkladů budou v různé kvalitě?
Ano některé typy obkladů podléhají certifikacím a normám. Tyto dokumenty si můžete stáhnout u každého obkladu v detailu produktu či si o ně zažádat na info@vipstone.cz a poté vám je zašleme.
Které typy obkladů lze čistit a jak? Příklad – máme psa, který by mohl venkovní obklady ušpinit?
Čistit lze všechny obklady, které byly naimpregnovány. Nejlépe vlhkou tkaninou v případě kamenných obkladů lze použít i vysokotlaký čistič WAP.
V posledních letech se často zmiňuje nekvalita výrobků z Polska, prodáváte nějaké obklady z polské produkce? Jsou kvalitní? Myslíte, že v tomto odvětví není na místě se obávat?
Ano prodáváme i polského výrobce Stegu a Steinblau. Tyto firmy exportují obklady do celého světa a svými certifikáty a oceněním by měli přesvědčit každého klienta, že se jedná o kvalitní produkt. Dále je třeba brát v potaz to, že výroba obkladů, které jsou v případě firmy Stegu a Steinblau vyrobeny z cementu a dalších směsí je co se výroby, záruky a garance kvality jistější než výroba a zpracování potravin či jiného špatného polského zboží, které bylo v poslední době zmiňováno v médiích. V tomto sektoru výroby bychom se neměli obávat kvality a jakosti. Přeci jen automaticky neznamená že to, co je z Polska je špatné a pouze pro příklad i česká firma vám může vyrobit a dodat špatný výrobek. Je to vždy na politice a kvalitě firmy.
Jaké se na obklady poskytují záruky?
Na obklady se poskytuje klasická záruční lhůta 2 roky, která však nechrání obklad před špatným položením a montáží. Záruky mají výrobci různé. Od 10 do 40 let. Vždy záleží na zvoleném výrobci.